Punktualność linii

Dyskusje o organizacji ruchu.
Wiadomość
Autor
patryk644
Posty: 6472
Rejestracja: 24 kwie 2016, 11:30
Lokalizacja: Chorzów

Punktualność linii

#1 Post autor: patryk644 » 01 cze 2016, 19:26

Od kilku tygodni coraz częściej widać opóźnienia na linii 6, 11 i 19 najczęściej po południu. Linie te powinny kursować w stronę Katowic następująco: 6; za 5 minut 11; za 5 minut 19; za 5 minut 6 itd. Ostatnio często dochodzi do opóźnień ponad 5 minutowych. (np. 11 jechała przed 6 czy 19 jechała za 6). Tylko dzisiaj taka sytuacja między 16 a 18 miała miejsce trzy razy. Drugim problemem na tych liniach jest niedawno otwarta nowa sygnalizacja świetlna za centrum przesiadkowym w Chorzowie. Wagony z własnych obserwacji często stoją na światłach około minuty przez co czasami zdarza się, że jeden tramwaj dogania drugiego. Ostatni problem to brak zaktualizowania rozkładu jazdy (np. z powodu postoju na światłach przy rynku).
Ostatnio zmieniony 02 cze 2016, 05:51 przez patryk644, łącznie zmieniany 1 raz.

Trampesar6
Posty: 5875
Rejestracja: 23 cze 2015, 00:05
Lokalizacja: Siem-ce Śl.

#2 Post autor: Trampesar6 » 01 cze 2016, 20:08

Aktualizacja rozkładu mogłaby wiązać się ze zmianą godzin odjazdów, ilości minut postojów na przystankach końcowo-początkowych i dołożeniem dodatkowych pociągów. Są trasy, na których tramwaje mogą przyspieszyć i zminimalizować opóźnienie.
Linia nr 13: Siemianowice Plac Skargi - Katowice Plac Wolności
Linia nr 16: Wełnowiec - Brynów

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

Re: Punktualność linii 6, 11 i 19

#3 Post autor: Penny » 01 cze 2016, 21:17

patryk644 pisze:Ostatni problem to brak zaktualizowania rozkładu jazdy (np. z powodu postoju na światłach przy rynku).
Niebawem uruchomią kolejne światła na Rynku, jak już wyremontują ulicę Kościuszki... Niestety są to kolejne światła, gdzie nie ma priorytetu dla tramwaju.

auri23
Posty: 188
Rejestracja: 18 kwie 2014, 16:52
Lokalizacja: Chorzów

#4 Post autor: auri23 » 01 cze 2016, 21:32

Priorytet zostanie uruchomiony po całkowitym oddaniu CP Rynek. Na ten moment trwają testy.

Awatar użytkownika
Warturtles
Posty: 260
Rejestracja: 27 lip 2012, 16:14
Lokalizacja: Katowice Zawodzie

#5 Post autor: Warturtles » 01 cze 2016, 23:38

Wiem, że to nie w temat tych konkretnych linii, ale od kilku tygodni, kilkunastu, obserwuję opóźnienia na odcinku Zawodzie - Rynek/Dworzec PKP (nie odwrotnie). Odcinek Zawodzie Paderewskiego - Rynek, tramwaje rzadko kiedy pokonują w rozkładowe 4 minuty, za każdym razem śledzę czas, i przeważnie jest to 6 lub nawet 7 minut. Rzadko 5, a 4 minuty bardzo sporadycznie (w którąś sobotę o 21 przejechałem ten odcinek w mniej niż 3 minuty). Droga na Rynek czy Dworzec w takim tempie strasznie utrudnia przesiadki na linie tramwajowe oraz na autobusy na dworcu.

23 maj - wsiadam punktualnie o 16:30 na przystanku Zawodzie Paderewskiego w tramwaj linii 20 w kierunku centrum, kasuję bilet na 15 minut, wysiadam na Rynku 16:37. Linia 19 w stronę Chorzowa miała odjeżdżać o 16:37, pobiegłem na przystanek, ale nie było jej, nie widziałem jej także na Korfantego. Następny tramwaj w kierunku Chorzowa to 6 o 16:43... szóstka przyjechała 16:47, a mi upłynęła ważność biletu.
linia 23
Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia - Katowice Szopienice Pętla

Trampesar6
Posty: 5875
Rejestracja: 23 cze 2015, 00:05
Lokalizacja: Siem-ce Śl.

#6 Post autor: Trampesar6 » 02 cze 2016, 02:46

W któryś weekend maja jechałem linią nr 19 z Bytomia do Chorzowa. Tramwaj na przystanek (z którego jechałem) przyjechał punktualnie. Potem zaczął łapać opóźnienie na skrzyżowaniu ulic: Katowickiej, Chorzowskiej, Siemianowickiej i Witczaka + na innych. W środku trasy nadrobił ok. 1 minuty. Na przystanek Chorzów Metalowców przyjechał opóźniony o 2 minuty. Do chorzowskiego rynku z przystanku Metalowców tramwaj dojechał w jedną minutę (co mnie zdziwiło, ale ucieszyło), a powinien w trzy minuty dojechać. Był punktualnie :) W weekendy pasuje mi opcja T19 + autobus linii nr 665, bo jedynie mam 3 minuty przesiadki, a przez remont na ul. Kościuszki to ta opcja bardzo zależy mi.
Myślę, że można z tematu usunąć 6, 11 i 19, a zostawić tylko "Punktualność linii".
Linia nr 13: Siemianowice Plac Skargi - Katowice Plac Wolności
Linia nr 16: Wełnowiec - Brynów

patryk644
Posty: 6472
Rejestracja: 24 kwie 2016, 11:30
Lokalizacja: Chorzów

#7 Post autor: patryk644 » 02 cze 2016, 17:42

Tak jak pisałem wcześniej dzisiaj również kilkakrotnie miała sytuacja spotkania się dwóch tramwajów na rynku w Chorzowie w tym samym kierunku. Moim zdaniem ogromnym problemem i przeszkodą jest wspomniana sygnalizacja świetlna znajdująca się po odjeździe z centrum przesiadkowego (od strony Katowic). Światła w tym miejscu nie pozwalają na jazdę tramwaju przez nawet ponad minutę co często doprowadza do opóźnień. Moim zdaniem światła powinny nie uwzględniać tramwajów. To znaczy gdy żaden tramwaj nie jedzie światła powinny uwzględniać tylko ruch kołowy a w momencie gdy przyjedzie tramwaj wszystkie światła dla samochodów powinny zapalić się na czerwono i w momencie gdy tramwaj przekroczy ulicę samochody mogłyby dalej jechać. Kolejne światła według mnie są zbędne. Znajdują się przed zwrotnicą gdzie po odjeździe z przystanku zbiegają się linie 9, 17 i 20. Mają one chyba na celu uniemożliwienie wjechania wagonu linii 20 na wagony linii 9 i 17. Jednak nawet gdy 20 na przystanku nie ma to taka 9 i tak musi tam stać.

auri23
Posty: 188
Rejestracja: 18 kwie 2014, 16:52
Lokalizacja: Chorzów

#8 Post autor: auri23 » 03 cze 2016, 21:18

Tak jak już napisałem sygnalizacja na ten moment pracuje w systemie cyklicznym. Docelowo po otwarciu wlotu Kościuszki i ustawieniu zakazu ruchu przez perony dla pojazdów innych niż autobusy zostanie uruchomiona sygnalizacja nadająca priorytet zarówno dla tramwajów jak i autobusów.

patryk644
Posty: 6472
Rejestracja: 24 kwie 2016, 11:30
Lokalizacja: Chorzów

#9 Post autor: patryk644 » 11 maja 2018, 18:28

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na opóźnienia pojawiające się praktycznie każdego dnia na Załężu w kier. Chorzowa Batorego. Opóźnienia te często przekraczają 10 min.

hanys76
Posty: 9047
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#10 Post autor: hanys76 » 12 maja 2018, 06:46

patryk644 pisze:Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na opóźnienia pojawiające się praktycznie każdego dnia na Załężu w kier. Chorzowa Batorego. Opóźnienia te często przekraczają 10 min.
Tramwaj nie przefrunie przez stojące samochody przed skrzyżowaniem z Bochenskiego/Bracką. Tam zawsze jest korek a samochody stawają na torowisku, jak ktoś tamtędy jezdzi to wie. Problem zostanie rozwiązany dopiero po wybudowaniu Nowo Gliwickiej co wkrótce jest planowane. Wtedy ruch z Gliwickiej przeniesie się na nową drogę i tramwaj powinien miec spokojny przejazd.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości