Algodoo - Tramwaje Śląskie w dwuwymiarze

Inne tematy związane z np. symulatorami
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
IgorMike
Posty: 2813
Rejestracja: 08 sty 2018, 19:38
Lokalizacja: Świętochłowice

Algodoo - Tramwaje Śląskie w dwuwymiarze

#1 Post autor: IgorMike » 25 sty 2018, 10:58

Witam wszystkich!
Jako że o modelowaniu 3D mogę co najwyżej pomarzyć, pomyślałem sobie, że nasz wspaniały tramwajowy tabor wykonam w Algodoo. Jest to prosty w obsłudze program symulujący zjawiska fizyczne w dwóch wymiarach. Aktualnie w wersji uproszczonej (V1.0) powstały już wszystkie obecnie jeżdżące na naszych torach pojazdy, a ja szarpię się z ograniczeniami RAMu podczas dłubania dużo bardziej dopracowanej wersji stopiątki. Modele są dostępne do pobrania z Algobox'a (coś jak Trainz Download Station).

Zapraszam do ściągnięcia Algodoo z oficjalnej strony [algodoo.com/download] (darmowe) i wypróbowania kreskówkowatych eNek i Parówek. Zdaję sobie sprawę, że są one niezgodne z rzeczywistością, więc możecie się na nich wyżywać do woli :) Wszelkie uwagi zostaną uwzględnione w wersjach szczegółowych (V2.0).

*** Niniejszym kończę pierwszy i najkrótszy etap projektu TŚ 2D :mryellow: W najbliższym czasie będą pojawiać się szczegółowe wersje już dostępnych pojazdów (V2.0). Zapraszam do komentowania i składania uwag :) ***

*** Właśnie dotarła eNka w wersji 2.0 z otwieranymi drzwiami. Proszę pamiętać, żeby przed ich użyciem je otworzyć, co zapobiegnie dysfunkcjom mechanizmu pługu 114R :eye: Chciałbym też wiedzieć, czy w dobrą stronę ustawiłem obroty wirnika? ***

*** Tak więc wyzdrowiałem (prawie) i oto daję wam Konstala 4N dwa zero. Czy ktoś się orientuje, jak w rzeczywistości działa pług 83R ? :-) ***

*** Kolejny tydzień, kolejny tramwaj :) . Tym razem druga wersja przegubowych eNek (WPK/PN). Tak, to jest najlepiej wyglądający sposób wykonania drzwi harmonijkowych. Czy wagony WPK miały pierwsze drzwi podzielone na część dla pasażerów i motorniczego? ***

*** W tym tygodniu dostarczam Wam drodzy forumowicze Trzynastkę. Zapomniałem dodać to do opisu, ale drzwi motorniczego są sterowane klawiszami Q/E. Jako bonus wersja z lat 70. Przy okazji informuję, że wszystkie wagony w wersji 2.0 powstają w oparciu o rysunki ze strony transport131.com.pl ***

*** Dwie połówki sceny ze stodwójkami dostarczone! Przy okazji opracowałem w 100% niezawodny sposób tworzenia ciężkich scen, co prawdopodobnie diametralnie skróci czas produkcji stopiątki. Jednakże wątpię, czy od teraz dam radę wrzucać tramwaje co łikend :cry: Ale mam tu jeszcze pewien skład stodwójek, który coponiektórym pewnie zapadł głęboko w pamięć :eye: ***

*** Moi drodzy, proszę o werble, przed Wami wspaniałe i niezastąpione STOPIĄTKI. :mryellow: Scena ponownie podzielona jest na dwie części, a znajdują się na niej wagony takie jak #111+112, #3[*], czy #143R. Po raz pierwszy zastosowałem mechanizm drzwiowy do obsługi sprzęgu, co ma imitować jego składanie. Podczas jazdy wolne sprzęgi lepiej, żeby pozostały złożone, co zapobiegnie ich uszkodzeniu podczas kolizji. W tym momencie zaczynam pracę nad modernizacjami, więc trzymajcie kciuki! :) ***

*** UUUUUUUUUUUUUÓUUUFFFFFFFFFFFFFF... NARESZCIE SIĘ PRZEŁAMAŁEM.
Witam po bardzo długiej przerwie. Wbrew pozorem dalej pracuję nad projektem. Długo nic się nie pojawiało, bo wszystkie modernizacje stopiątki chciałem wrzucić jednocześnie. A to wymagało m. in. wykonania ścian czołowych Żelazek i Alf. Te pierwsze, jak widać, były już gotowe dawno temu. Większy problem stanowiły przeróbki poznańskie. Ciężko jest dokładnie odwzorować te wszystkie krzywizny wyłącznie przez odpowiednie skalowanie okręgów. Aż w końcu, gdy myślałem, że wystarczy jeszcze tylko dorobić światła, postanowiłem na próbę nałożyć malowanie nie-778-owe i wszystko szlag trafił. Okazało się, że pierwowzór z transport131 był bardzo niedokładny choćby pod względem rozmiaru szyb. Załamany zmarnowaniem ponad dwóch wieczorów odłożyłem pracę aż do dzisiaj, kiedy popoprawiałem oświetlenie ZURków i rozdzieliłem zderzaki Żelazek tak, aby we własnym zakresie można było sobie je pomalować. Udostępnione dziś wagony są już również w składach przygotowane do publikacji, ale najpierw muszę poprawić te nieszczęsne Alfy. Czy znalazłby się ktoś na tyle miły, aby wysłać mi zdjęcia przednich i tylnych świateł 05 HF? Będę wdzięczny :) ***

Poniżej przykładowy screen z programu, Algobox otwiera się przyciskiem z rysunkiem folderu z wystającym globusem. Sceny można znaleźć przez wpisanie dowolnego słowa z tytułu lub opisu sceny (np. Konstal, tramwaj, polski itd. itp.)

A na drugim, dla porównania, eNka V2.0

A na trzecim - wersja robocza Piętnastki

A na czwartym żelazka

I jeszcze na dokładkę Alfa-niewypał
Załączniki
algodupięć.jpg
algoducztery.png
algodutrzy.png
algodudwa.png
algodu.png

El-Miro
Posty: 1
Rejestracja: 05 wrz 2018, 17:25
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#2 Post autor: El-Miro » 11 paź 2018, 10:29

Czy posiadasz może jakieś dobre samouczki do Algodoo?

Awatar użytkownika
IgorMike
Posty: 2813
Rejestracja: 08 sty 2018, 19:38
Lokalizacja: Świętochłowice

#3 Post autor: IgorMike » 11 paź 2018, 11:58

Niestety, nie posiadam, wszystkiego nauczyłem się sam, poza skryptami. Aczkolwiek jestem w trakcie ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości