Przejęcie TŚ przez gminy Aglomeracji Górnośląskiej

Dyskusje o różnych wydarzeniach, wypadkach i informacjach prasowych itp. - dział newsmana...
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Przejęcie TŚ przez gminy Aglomeracji Górnośląskiej

#1 Post autor: Peter » 12 lis 2006, 07:14

Na początek witam niniejszym wszystkich Użytkowników. :D

Ostatnim bardzo palącym problemem jest niewątpliwie proces komunalizacji naszych tramwajów. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Niestety mogło to nastąpić już w 1991r. Sporo czasu zatem zostało właściwie zmarnowane a dzisiaj pewnie byśmy dyskutowali o zupełnie innych problemach :?
Póki co miasta również chcą aby państwo pomogło zredukować długi jakie ma TŚ po to aby zamiast na spłatę długów tramwaje od razu dofinansować, bo one potrzebują jak wiemy natychmiastowych inwestycji.
Czy to się uda ?

Ze strony TVP K-ce => Link
Gminy przejmują tramwaje

Dwanaście gmin za kilka tygodni stanie się formalnymi właścicielami spółki Tramwaje Śląskie. Decyzję o przekazaniu akcji spółki samorządom podjął minister skarbu. Tym sposobem teraz to władze gmin będą odpowiedzialne za stan taboru i torowisk na ich terenie.

Dwanaście gmin za kilka tygodni stanie się formalnymi właścicielami spółki Tramwaje Śląskie

Niestety gminy przejmą akcje razem z... długami. To był ostatni dzwonek dla Tramwajów Śląskich. Wagony, torowiska, pantografy i przystanki są w tragicznym stanie i wymagają szybkich remontów. Ale na to spółka nie ma pieniędzy.

Minister skarbu podjął decyzję o przekazaniu akcji spółki gminom. Zadłużoną na prawie 20 mln zł spółkę trzeba jednak przejąć z... długami. Gminy deklarują, że chcą inwestować, a nie spłacać stare długi.

Mirosław Cichy
Ostatnio zmieniony 05 lut 2008, 22:29 przez Peter, łącznie zmieniany 1 raz.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2 Post autor: luki » 12 lis 2006, 13:33

Wydaje mi się że Skarb Państwa jak przez lata nic nie dał Tramwajom Śląskim to i teraz nie da, tak jak to gadali: "zadłużona jest spółka a nie Skarb Państwa" więc jak się zmieni właściciel to długi dalej będą.
Już wydaje mi się nie ma co się użerać, tylko przejąć już to o co się walczyło i postawić spółkę na nogi. Niech inwestują, a TŚ samo sobie poradzi z długami, w końcu takto wyłączenie Batorego i cała restrukturyzacja nie miały by sensu.
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#3 Post autor: Peter » 12 lis 2006, 15:26

Oby te negocjacje w sprawie redukcji długu nie wydłużyły tego procesu. Następną sprawą jest brak Będzina wśród tych gmin. Tu bronią 25 a potem nie chcą tramwajów. :?
Mimo wszystko komunalizacja tego przedsiębiorstwa to dobra wiadomość. Szczerze mówiąc od wielu lat na to sam czekałem. Ważne są też dlatego dzisiejsze wybory. :wink:
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#4 Post autor: Peter » 02 sty 2007, 11:41

Zaczął się Nowy Rok a tutaj dalej nic nie słychać. Pieniądze z UE znowu przejdą koło nosa...
*SDIP (U.N.O.)

as chorzów
Posty: 274
Rejestracja: 14 lis 2006, 15:22

#5 Post autor: as chorzów » 02 sty 2007, 18:28

Żeby tylko pieniadze ,tu cz patrzec kiedy linie nie bedom jezdzic bo na przykład w wielu miejscach na lini 7 to tory wytar,ły sie na grubosc 1cm i pekajom od skałki do gojnego to niekiedy masakra + poszerzenia tor.ów sie robiom bo znikły podkłady , a to tylko przykład jeden z wielu na 6 tesz przy wesołym miasteczku nie jest lepij. ALE WARSZAWKA NAS OLAŁA ZRESZTOM NIE PIERWSZY RAZ ZRESZTOM DZIS W AKTUALNOSCIACH O 18 OFICJALNIE POTWIERDZONOO TO CO WISIAŁO W POWIETRZU --ZE NAS OLALI Z NASZYM SLĄSKIM MINISTREM KOMUNIKACJI PANEM POLACZKIEM KTURY BY SIE WSTYDZIŁ PRZYJECHAC URZEDASINA NA SLASK, i dalej uwarzacie ze gorzej byc nie moze oj chyba sie wszyscy mylimy lub tego zabardzo dopuscic do sibie niechcemy. Nowy rok nowe kasacje 172-225 597-696 stojom całkowicie rozszabrowane nastepny rozkład znowu cza bedzie cos pociac ograniczyc bo niby czym mamy jezdzic ,tylko pogoda jest na naszom niekorzysc za łaskawa i jakos sie to kreci bo musi.....

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#6 Post autor: Peter » 02 sty 2007, 18:56

Normalnie brak słów. Napisałem znowu list do ministerstwa, bo bardzo się zdenerwowałem... Kiedyś jeszcze sobie narobię kłopotów z tego powodu.
*SDIP (U.N.O.)

Panewniczanin
Posty: 135
Rejestracja: 24 lis 2006, 14:23

#7 Post autor: Panewniczanin » 02 sty 2007, 19:23

warsiafka, kaczory rulez :/

Kto by się przejmował jakimiś tam tramwajami na jakimś tam Śląski? Ja mam BMW, ja mam swoją warszaffkę...
Napisałem znowu list do ministerstwa,
Szkoda nerwów, a przede wszystkim czasu i papieru / bajtów. :idea: :x
"SLD to jest znak reklamowy, taki jak Coca-Cola, i sam ten znak ma ogromną wartość."

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#8 Post autor: Boguś » 02 sty 2007, 22:57

TŚ nie przeszły na ręce miast, ponieważ samorządy domagają się 100% akcji a nie tylko 85%. Miasta wolą poczekać :shock: co będzie dalej. Tak przynajmniej pisało na Telegazecie TVP3

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#9 Post autor: luki » 03 sty 2007, 11:59

Wydaje mi się że na gminy, na MSP i na resztę tych literek nie ma co liczyć, prędzej TŚ się samo zrehabilituje do 2008 roku swoją restrukturyzacją, niż te cholerne gminy to przejmą.
Już kolejne lata lecą a dalej to samo bagno, normalnie się iść powiesić :evil:
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Panewniczanin
Posty: 135
Rejestracja: 24 lis 2006, 14:23

#10 Post autor: Panewniczanin » 03 sty 2007, 14:38

Boguś pisze:TŚ nie przeszły na ręce miast, ponieważ samorządy domagają się 100% akcji a nie tylko 85%. Miasta wolą poczekać :shock: co będzie dalej. Tak przynajmniej pisało na Telegazecie TVP3
Jeśli tak jest - to jest to wina związkowców. :? One zbyt wiele mogą, Solidarność zakichana...
"SLD to jest znak reklamowy, taki jak Coca-Cola, i sam ten znak ma ogromną wartość."

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#11 Post autor: Peter » 03 sty 2007, 16:20

Coś trochę sprzeczne są te informacje, bo wg. reportażu ze strony TVP K-ce (Link) wynika, że związkowcy mogą poczekać aż te akcje otrzymają. Wydaje mi się, że jednak przede wszystkim brakuje dobrej woli w ministerstwie na załatwienie sprawy. Nawet się chyba za to porządnie nie wzięli.
Poza tym gminy nie chcą przejmować długów i wydaje mi się to słuszne, bo czemu niby mają przejmować spore przecież długi (czyli pośrednio my mieszkańcy) państwowej spółki, której losem nikt z "centrali" się nie przejmował przez długie lata i jak widać nie przejmuje. :x
Nie odróżniają po prostu tego, że nie jest to fabryka kiełbasy, tylko przedsiębiorstwo komunikacyjne. Ewentualny jego upadek powoduje konkretne skutki społeczne.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#12 Post autor: Peter » 19 sty 2007, 18:28

Dostałem odpowiedź z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego 1 Ministerstwa Skarbu Państwa i mogę powiedzieć tyle, że projekt umowy nieodpłatnego przeniesienia własności akcji na rzecz KZK GOP jest już aktualnie przygotowany.
Powinien on już być przesłany do KZK GOP do akceptacji.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#13 Post autor: Boguś » 21 sty 2007, 12:27

Peter pisze:Dostałem odpowiedź z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego 1 Ministerstwa Skarbu Państwa i mogę powiedzieć tyle, że projekt umowy nieodpłatnego przeniesienia własności akcji na rzecz KZK GOP jest już aktualnie przygotowany.
Powinien on już być przesłany do KZK GOP do akceptacji.
No to ciekawi mnie ile akcji dostaną, 100 czy tylko 85%

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#14 Post autor: luki » 21 sty 2007, 12:37

Boguś pisze:
Peter pisze:Dostałem odpowiedź z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego 1 Ministerstwa Skarbu Państwa i mogę powiedzieć tyle, że projekt umowy nieodpłatnego przeniesienia własności akcji na rzecz KZK GOP jest już aktualnie przygotowany.
Powinien on już być przesłany do KZK GOP do akceptacji.
No to ciekawi mnie ile akcji dostaną, 100 czy tylko 85%
No na pewno te 100% trafi do KZK który ma je przekazać miastom, a czy pracownicy dostaną swoje....
Ciekawe jeszcze jak zamierza MSP załatwić sprawę długów, zapewne chcą się ich pozbyć razem z akcjami... :x
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#15 Post autor: Boguś » 21 sty 2007, 12:47

luki pisze:Ciekawe jeszcze jak zamierza MSP załatwić sprawę długów, zapewne chcą się ich pozbyć razem z akcjami... :x
Akcje dostaną razem z długami

Awatar użytkownika
Sebastian22
Posty: 202
Rejestracja: 24 lis 2006, 13:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#16 Post autor: Sebastian22 » 22 sty 2007, 17:01

Boguś pisze:
luki pisze:Ciekawe jeszcze jak zamierza MSP załatwić sprawę długów, zapewne chcą się ich pozbyć razem z akcjami... :x
Akcje dostaną razem z długami
no jasna sprawa przeciez....

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#17 Post autor: Peter » 24 sty 2007, 16:24

W Dzienniku Zachodnim napisali :
Rząd nie chce dać śląskim gminom całego pakietu tramwajowych akcji

Na jutrzejszym zarządzie KZK GOP z pewnością będzie bardzo gorąco. Głównym punktem obrad ma być reakcja na stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie przekazania akcji Tramwajów Śląskich. Do komunikacyjnej centrali trafił bowiem, przygotowany przez rządowych urzędników, projekt umowy na przekazanie, ale tylko 85 proc. akcji. - Nie zapisano w tym dokumencie, co ma się stać z resztą udziałów, do kogo one trafią - mówi Alodia Ostroch, rzecznik KZK GOP.


Prezydenci śląskich miast, które miały otrzymać tramwajowe akcje (najmniej Siemianowice Śl. - 0,6 proc, najwięcej Katowice - 25,1 proc.), są wściekli.

- Zupełnie nie rozumiem zachowania ministerstwa - mówi Marek Kopel, prezydent Chorzowa.

Potwierdzają się wcześniejsze informacje: Warszawa chce oddać 15 proc. akcji pracownikom TŚ w ramach pakietu socjalnego. Wg. śląskich urzędników nie ma podstaw prawnych do takiego ruchu. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy Tramwajów Śląskich utrzymują swoje uprawnienia do owych 15 procent akcji. Ale otrzymują je tylko jeżeli gminy zdecydowałyby się na prywatyzację tramwajowej spółki, czyli sprzedaż jej akcji kolejnemu podmiotowi. W przeciwnym razie 100 procent akcji pozostać powinno w gestii gmin - uważa Kopel.

Sprawa jest teraz dokładnie badana przez prawników KZK GOP. Jutro powinniśmy poznać odpowiedź komunikacyjnej centrali.

Możliwe są dwa warianty: albo przyjęcie propozycji ministerstwa i późniejsze sądzenie się o brakujące 15 proc. akcji albo odrzucenie przesłanego projektu i żądanie już na starcie całego pakietu udziałów. - Osobiście przychylam się do tego drugiego scenariusza - mówi prezydent Chorzowa. Jeżeli jednak MSP postawi na swoim, to pozostanie do załatwienia jeszcze jeden kłopot. Otóż radni z 12 miast już wcześniej przyjęli odpowiednie uchwały dotyczące przejęcia... 100 proc. akcji TŚ. I nie wiadomo, czy będą chcieli to zmieniać.

Na całym zamieszaniu najbardziej mogą stracić same TŚ, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej i liczą na jedyny realny ratunek: pomoc gmin. Ta - przy takiej polityce MSP - może jeszcze długo nie nadejść.
(mit) - Dziennik Zachodni
Źródło : Link
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#18 Post autor: luki » 24 sty 2007, 16:29

Znowu się zaczynają kombinacje, no tak niech sobie gminy inwestują, a my będziemy mieli 15 procent gdyby co...
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
dombia
Posty: 326
Rejestracja: 12 lis 2006, 14:22
Kontakt:

#19 Post autor: dombia » 24 sty 2007, 16:30

Co oznacza poprzedni post?

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#20 Post autor: Boguś » 25 sty 2007, 09:17

Tu chodzi o dużą unijną kasę. MSP działa w interesie Tramwajów Warszawskich. Od dawna wiadomo, że Tramwaje Warszawskie złożyły wniosek do UE na dotacje. I teraz załóżmy, że miasta GOP-u jednak dostaną 100% akcji. Gdy już je otrzymają to zaczną zbierać informacje na temat stanu taboru, infrastruktury no i oczywiście finansowy. Po tym wszystkim sporządzają wniosek o dotacje i wysyłają do Brukseli. UE sprawdza wnioski zarówno TŚ jak i Tramwajów Warszawskich i porównuje obecny stan spółek. W tym przypadku wiadomo kto wygra. Oczywiście TŚ. Dlaczego? Ponieważ UE faworyzuje podmioty słabiej rozwinięte, niedoinwestowane (czyli TŚ)
Pozostaje pytanie co zrobią gminy: przejmą tylko 85% akcji i 15% dla pracowników czy też nie. Jeśli nie zgodzą, co jest bardzo prawdopodobne, to wtedy nie złożą wniosku o dotację (bo nie mogą) i Tramwajom Śląskim wielka kasa przejdzie koło nosa a Tramwaje Warszawskie już zacierają ręce bo odpadł im groźny konkurent.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#21 Post autor: Peter » 25 sty 2007, 15:11

Ministerstwo od dawna nie chciało oddać TŚ. Kiedyś zasłaniali się ustawą, że jest to niemożliwe. Teraz kiedy ustawa się zmieniła to dadzą 85% akcji. Długi też TŚ będzie musiało spłacać, bo przecież chodzi o to żeby w Warszawie było dobrze a kogo interesuje jakieś tam TŚ. Państwo przestało dokładać do jeszcze wtedy PKT K-ce pod koniec lat 90-tych. Był wtedy strajk, ale to nic nie dało. Rzucili jakiś ochłap finansowy żeby sprawę uciszyć.
Jedynym plusem jest tutaj fakt, że TŚ dostanie (lub dostało) z ARP pomoc publiczną, co pozwoli im uzyskać jakąś płynność finansową. To jest tylko na pewien czas.
Uważam, że samorządowcy powinni jednak zgodzić się na te 85%, bo inaczej tak jak pisze Boguś nici z wniosków na dotacje z UE. Ostatnio mam jakieś wrażenie, że chyba mało ich to również interesuje a stracą ewentualnie na tym TŚ i pasażerowie. Wystarczy, że mają stołki a do następnych wyborów jeszcze daleko...
Wina nie leży tylko po jednej stronie. Trzeba umieć sprytnie działać.
*SDIP (U.N.O.)

ff
Posty: 5734
Rejestracja: 13 lis 2006, 18:33
Lokalizacja: ---

#22 Post autor: ff » 25 sty 2007, 22:49

W dzisiejszym wieczornym wydaniu Aktualności było o TŚ. KZK gOP odrzuciło propozycję ministerstwa. Wypowiadał się Urbańczyk, Kopel, Knapik z TŚ, pracownik ZUR oraz na temat stanu tramwajów pasażerowie (opinie negatywne).

Kamera filmowała przede wszystkim trzy wagony - 782 na 1405 (okolice Alfredu i Słonecznej), 607 na 123 (pod telewizją, na Alfredzie) i 505 na 13 (3 Maja). Było też widać solówkę Gorący Kubek na Alfredzie i dwa wagony w ZUR. Filowali też wnętrze i torowiska z tyłu wagonu albo w 607, albo w 782. 782 był też na ozdobniku obok prezentera :)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#23 Post autor: Peter » 26 sty 2007, 08:07

Teraz trzeba poczekać następne długie miesiące na kolejną propozycję ministerstwa, która nie wiadomo czy kiedykolwiek nastąpi.
Już najprawdopodobniej możemy się pożegnać z pieniędzmi z UE dzięki KZK GOP oczywiście i naszym kochanym samorządowcom.

Ja już lepiej nic nie będę komentować, bo szkoda na to czasu po prostu...
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#24 Post autor: Boguś » 26 sty 2007, 11:29

Peter pisze:Teraz trzeba poczekać następne długie miesiące na kolejną propozycję ministerstwa, która nie wiadomo czy kiedykolwiek nastąpi.
Nie należy się spodziewać żadnej nowej propozycji w sprawie akcji. Taką mamy ustawę i koniec. MSP w dawna wiedziało, że KZK GOP domagało się 100% akcji i warszawka wpadła na pomysł: no dobra, dostaniecie akcje, ale 85% i taką opracowali ustawę.
Zastanawia mnie czy istniałaby taka możliwość: pracownicy, którzy otrzymaliby te 15% mogliby np. po trzech miesiącach od oficjalnego otrzymania zrzec się tych udziałów na rzecz gmin, bo uznaliby, że ich np. nie potrzebują (może być byle jaki powód). Podejrzewam, że taki wariant byłby możliwy. Pracownikom TŚ na pewno zależy na dobru firmy i mogliby się po cichu dogadać z gminami i KZK.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#25 Post autor: Peter » 26 sty 2007, 11:51

Boguś pisze:Podejrzewam, że taki wariant byłby możliwy. Pracownikom TŚ na pewno zależy na dobru firmy i mogliby się po cichu dogadać z gminami i KZK.
Moim zdaniem mieli się zgodzić na te 85% i rozmawiać później z pracownikami w sprawie "odzyskania" tych 15%. Lepiej chyba to robić na swoim podwórku niż z Warszawą.
Poza tym nawet przy tych 85% istnieje możliwość finansowania tramwajów i wykonywanie np. remontów torowisk. TŚ zajęłoby się wykonywaniem RK swojego taboru, co jak wiemy jest konieczne już w tej chwili.
Całkowite przejęcie akcji na rzecz gmin jest potrzebne z tego co wiem do uzyskania dotacji z UE.
Żądanie 100% akcji znacznie opóźni proces przejęcia lub go w ogóle zatrzyma. W tym czasie nie wykluczam, że TŚ może zbankrutować i skończy się zabawa w tramwaje w naszym regionie, bo nikt nie będzie w stanie ponieść naraz takich kosztów aby wszystko odbudować...
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#26 Post autor: luki » 26 sty 2007, 12:43

Na prawdę już dostaję czerwonej gorączki, to co się dzieje przekracza wszelkie możliwości, ile jeszcze to ma potrwać, do końca świata i jeden dzień dłużej :evil:

Owszem powinni wziąć te 85%, w końcu to i tak prawie wszystko, o resztę walczyć potem, a nie wszystko znowu rzucać... ta sprawa będzie się toczyć latami.
Domagamy się 100% , a ci bezczelni przysyłają wniosek po takim czasie i w dodatku chcą dać tylko 85%.
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#27 Post autor: Boguś » 27 sty 2007, 13:44

KZK GOP, TŚ kontra Ministerstwo Skarbu Państwa - kolejna odsłona
http://www.wpk.katowice.pl/index.php?itemid=250

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#28 Post autor: Peter » 27 sty 2007, 15:23

Tutaj link do artykułu => www.gazeta.pl
Na portalu WPK zmieniają się czołówki. :wink:

No ciekawe co ugrają. Powinni już dawno rozmawiać z ministrem Wojciechem Jasińskim. :mruga:
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#29 Post autor: luki » 31 mar 2007, 16:12

Trzy firmy z Górnego Śląska czekają na decyzję o swojej przyszłości17:01, 26-03-2007
Komentarzy: 0
Zaktualizowano
(ostatnia modyfikacja:17:01, 26-03-2007)
Trzy strategiczne dla mieszkańców Górnego Śląska firmy - ciepłownicza, wodna i komunikacyjna - mają kłopoty lub ograniczone możliwości modernizacji i rozwoju. Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS), która omówiła w poniedziałek ich sytuację, postuluje szybkie decyzje prowadzące do uzdrowienia sytuacji. Komisja zwróci się o to do resortu skarbu.
(...)
Do udziału w poniedziałkowym posiedzeniu WKDS zaproszono ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, który jednak nie przyjechał. Członkowie komisji, jak podał w komunikacie Śląski Urząd Wojewódzki, "wyrazili dezaprobatę wobec nieobecności na obradach komisji przedstawiciela Ministerstwa Skarbu". Ich zdaniem, postawa resortu jest kluczowa dla rozwiązania problemów śląskich firm.
(...)
Niepewna jest również sytuacja spółki Tramwaje Śląskie, potrzebującej ogromnych środków na modernizację taboru i infrastruktury. To największa firma tramwajowa w Polsce. Jej akcje chce przejąć od resortu skarbu należący do gmin Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), organizator komunikacji w regionie. W ten sposób właścicielami akcji spółki staną się samorządy miast, na terenie których działają Tramwaje Śląskie.

Zabiegi o przekazanie akcji trwają od wielu miesięcy, jednak ministerstwo zaproponowało zbycie jedynie 85 proc. walorów, pozostałe 15 proc. przyznając pracownikom spółki. Natomiast KZK GOP stoi na stanowisku, że zbycie akcji na rzecz związku komunalnego lub gmin jest komunalizacją, a nie prywatyzacją, dlatego samorządy powinny przejąć 100 proc. ľ tylko wtedy, jak podkreślają, będą w stanie skutecznie naprawić sytuację w firmie.

Uczestnicy obrad WKDS zgodnie stwierdzili, że trwający od kilku miesięcy stan zawieszenia dotyczący przekazania akcji Tramwajów Śląskich powinien zostać szybko zakończony, a obecna sytuacja fatalnie odbija się na kondycji firmy.
(...)
Znowelizowana ustawa o komercjalizacji przedsiębiorstw dopuszcza możliwość komercjalizacji (nastąpiła w 2005 r.) i prywatyzacji firmy w celu komunalizacji - albo na rzecz samorządu woj. śląskiego, albo aglomeracji śląskiej albo na rzecz związku komunalnego. Jednak jak dotąd resort skarbu nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie. (PAP)
Co do tego podkreślonego przeze mnie w cytacie: "No a po co ma się męczyć taki kawał z Warszawy żeby porozmawiać o śląskich problemach, które mają tam wszyscy w ..."

Źródło: :arrow: http://www.pb.pl/News.aspx?id=83460259- ... 2007-03-25
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#30 Post autor: Peter » 31 mar 2007, 17:38

Zrozumieją to może jak ten region się kiedyś uniezależni. A mam nadzieję takie czasy nastaną. Wtedy my ich będziemy mieć w d... i prawidłowo. :wink:
*SDIP (U.N.O.)

hanys76
Posty: 9058
Rejestracja: 12 lis 2006, 16:03
Lokalizacja: Górny Śląsk

#31 Post autor: hanys76 » 03 kwie 2007, 22:01

W internetowym wydaniu gazet wyborczej , dziś został zamieszczony poniższy artykuł.
Apel do premiera w sprawie Tramwajów Śląskich

<Prezydenci śląskich miast napisali do premiera Jarosława Kaczyńskiego. Proszą go o szybkie przekazanie gminom akcji Tramwajów Śląskich. Na razie nic nie wskórali, a chodzi o unijne dotacje na rozwój tramwajowej komunikacji.
Apel do premiera miał być ostatnią deską ratunku, ale wygląda na to, że trafił w próżnię. Premier do tej pory nie odpowiedział. Prezydenci przypomnieli w liście, że Ministerstwo Skarbu Państwa już prawie pięć miesięcy zwleka z przekazaniem stu procent akcji Tramwajów Śląskich naszym gminom. - Nie jestem w stanie zrozumieć, co się dzieje. Sprawa jest prosta i nie wymaga od resortu żadnych nakładów, wystarczy tylko podpis ministra. Tymczasem wszystko wlecze się miesiącami - mówi Marek Kopel, prezydent Chorzowa. - Mieliśmy nadzieję, że apel do premiera pomoże - dodaje.

Samorządowcy alarmują, że we wrześniu minie termin składania wniosków o unijną dotację na rozwój komunikacji w 2008 roku. Jeżeli akcje Tramwajów w ciągu najbliższych tygodni nie trafią na Śląsk, nie ma najmniejszych szans, że wyrobimy się z przygotowaniem wniosków. Ucierpią na tym przede wszystkim pasażerowie. Stracimy pieniądze, które można by przekazać chociażby na remont torowisk.

Tramwaje Śląskie to jedyne przedsiębiorstwo komunikacyjne w Polsce, którego właścicielem jest Skarb Państwa. O tym, że to fatalna sytuacja, każdego dnia przekonują się tysiące pasażerów, jeżdżących zdezelowanymi tramwajami (niektóre maszyny mają po 30 lat). - Już niedługo trudno będzie znaleźć firmę, która podejmie się remontu tak przestarzałego taboru - mówi Alodia Ostroch, rzeczniczka Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Akcje Tramwajów chce za darmo przejąć 12 miast, bo tylko będąc właścicielami spółki, będą mogły w nią inwestować. Tymczasem każdy rok spółka zamyka stratą kilkunastu milionów złotych. Komunalizacja to jedyny ratunek dla firmy. - Niestety, ostatnie informacje w tej sprawie dotarły do nas zimą. Resort zaproponował, że przekaże nam 85 proc. akcji, resztę rozda pracownikom. Od tego momentu zapadła cisza - mówi Ostroch.

Paweł Kozyra, rzecznik prasowy ministerstwa, nie ma pojęcia, na jakim etapie jest sprawa Tramwajów i tradycyjnie już prosi o pytania na piśmie. Bardziej rozmowny jest jeden z parlamentarzystów ze Śląska. - Minister skupia się na strategicznych, dużych spółkach. O Tramwajach Śląskich po prostu zapomniał - przypuszcza.

Krzysztof Mikuła, poseł PiS-u, który już kilkanaście razy interweniował w Ministerstwie Skarbu Państwa w sprawie Tramwajów, zapowiada kolejną ofensywę. - Jestem zbulwersowany, bo to wszystko zdecydowanie zbyt długo trwa - mówi. - Wiosną wszystko się wyjaśni. Akcje tramwajów trafią na Śląsk - przekonuje.> Nieciekawie to wygląda, miejmy nadzieję że w końcu te akcje trafią do na śląsk.

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#32 Post autor: luki » 03 kwie 2007, 22:11

Niby co chwile jakiś artykuł, ale co chwile to samo, tylko data się zmienia, wszyscy zainteresowani sprawą apelują do tych... nie zainteresowanych.
System działania Skarbu Państwa jest odrażający. Gdyby tu chodziło o coś z poza Śląska, co np. interesowało by szanownych panów Ministrów, to pewne sprawa taka odbyła by się w ciągu kilku tygodni.
A MY TU ILE CZEKAMY DO JASNEJ .... to już w sumie DWA LATA, a od pół roku niby mamy wielkie prawo z nowelizacji ustawy.
Wiedza że już tyle czasu Śląskie miasta chcą 100% akcji, to co oni sobie myślą rzucając tymi 85%, chyba się droczą tylko.
Jakby zaszła potrzeba to już były wypowiedzi, chyba Sanownego Prezydenta Chorzowa, że pracownicy dostali by swoje.
Normalnie już nerwy puszczają jak się to czyta :evil: :evil: :evil:

Za zachowanie przepraszam :twisted:
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#33 Post autor: Peter » 03 kwie 2007, 22:19

Ja tutaj czuję smród.
Jeżeli do wymienianych miast GOPu by trafiły akcje, to gdy będą składać wnioski o dotacje z UE zmniejszają szanse chociażby Warszawy na pozyskanie maksymalnie dużej ilości pieniędzy, bo TŚ są dramatycznej sytuacji w porównaniu z TW. Wtedy najprawdopodobniej wygrałby biedniejszy, czyli TŚ.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#34 Post autor: luki » 03 kwie 2007, 22:25

Dokładnie, TŚ mogło by się stać konkurencją dla TW w sprawie dotacji.
Pytanie tylko czy to kieruje MSP, czy może po prostu mają nas gdzieś... ;)

A tak przy okazji przenoszę posty, bo to bardziej jest sprawa o akcje, niż pomoc publiczną.
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#35 Post autor: Peter » 03 kwie 2007, 22:34

luki pisze:A tak przy okazji przenoszę posty, bo to bardziej jest sprawa o akcje, niż pomoc publiczną.
Hehe, właśnie też to chciałem zrobić. Moderatorzy poszli spać. :mryellow:
luki pisze:Pytanie tylko czy to kieruje MSP, czy może po prostu mają nas gdzieś... :wink:
Szczerze mówiąc zastanawiam się często nad kompetencjami i wiedzą ludzi pracujących w tym ministerstwie. Zresztą co tu dużo mówić. Wystarczy TV trochę pooglądać o naszych politykach. :)

A akcje może dadzą .... po wrześniu ? :aaargh: Oby nie.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#36 Post autor: Boguś » 03 kwie 2007, 22:37

Minister zapomniał, kolejna głupia wymówka warszawki :x :evil: A Kaczor to oleje, bo nie jego działka. A Kopel, KZK, TŚ i reszta niech się złożą na pociąg do Warszawy i zamiast się cackać niech uderzą pięścią w stół i koniec. Ileż można słuchać tych głupot z MSP.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2007, 22:44 przez Boguś, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#37 Post autor: Peter » 03 kwie 2007, 22:39

To jest najlepsze :
Paweł Kozyra, rzecznik prasowy ministerstwa, nie ma pojęcia, na jakim etapie jest sprawa Tramwajów i tradycyjnie już prosi o pytania na piśmie.
:lol:
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
luki
Posty: 5409
Rejestracja: 11 lis 2006, 13:29
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#38 Post autor: luki » 03 kwie 2007, 22:40

Peter pisze:A akcje może dadzą .... po wrześniu ? :aaargh: Oby nie.
Błędne koło - to samo było w zeszłym roku, apelowało się do Skarbu Państwa by oddali akcje, bo szansa na dotacje na 2007 przepadną... a teraz stawka jeszcze wyższa, kolejny rok rozpadania się TŚ i kolejna szansa na dotacje może przepaść, chodź do września jest sporo czasu, ale jak już starania o akcje trwają miesiącami i latami, to coś mi się wydaje niestety że może to potrwać dłużej, chyba że spadnie na nas łaska warszawiaków... :|
Peter pisze:To jest najlepsze :
Paweł Kozyra, rzecznik prasowy ministerstwa, nie ma pojęcia, na jakim etapie jest sprawa Tramwajów i tradycyjnie już prosi o pytania na piśmie.
:lol:
Łatwiej nie odpisać, niż wymyślać na poczekaniu różne wymówki :twisted:
Legenda:
R - obsada z rozkładu
D - domyślam się, obsada typowana analogicznie
K - obsada z kamerki

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#39 Post autor: Peter » 03 kwie 2007, 22:44

I pomyśleć, że to właśnie głównie Śląsk odbudowywał Stolicę.
Trudno, mamy zapłatę...

Trzeba będzie walczyć dalej o te akcje. To jest szalenie istotne. :(
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#40 Post autor: Boguś » 03 kwie 2007, 22:56

hanys76 pisze:Krzysztof Mikuła, poseł PiS-u, który już kilkanaście razy interweniował w Ministerstwie Skarbu Państwa w sprawie Tramwajów, zapowiada kolejną ofensywę. - Jestem zbulwersowany, bo to wszystko zdecydowanie zbyt długo trwa - mówi. - Wiosną wszystko się wyjaśni. Akcje tramwajów trafią na Śląsk - przekonuje.> Nieciekawie to wygląda, miejmy nadzieję że w końcu te akcje trafią do na śląsk.
A gdzie reszta posłów ze Śląska? :evil:
Pierzchała, Tomczykiewicz, Rzymełka, Polaczek i pozostali. Po co tam (w Sejmie) jesteście? :/ Do jasnej chol... ruszcie te cztery litery :evil:

Przepraszam za ton wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#41 Post autor: Peter » 08 kwie 2007, 07:53

Sprawa od dawna nadaje się do Trybunału Europejskiego. Mamy chyba jakichś bojaźliwych samorządowców podporządkowanych rządzącym.
Polscy komuniści przecież nielegalnie zabrali nam tramwaje w 1945r. i dzisiaj władze nie mają jakichkolwiek podstaw żeby je nadal trzymać. To jest wręcz świadome niszczenie śląskiego mienia.
To są linie 8 i 25 oraz przecież zlikwidowana duża część sieci w Bytomiu, zniszczony tabor i infrastruktura.
*SDIP (U.N.O.)

JoHoNuS
Posty: 121
Rejestracja: 11 gru 2006, 10:26

#42 Post autor: JoHoNuS » 11 kwie 2007, 15:09

Momentami dostaję rozstroju nerwowego co robią "miłościwie nam panujący" w sprawie TŚSA :x . To jest po prostu kpina! tak boją się o dotacje dla Warszawy - dobre sobie przecież środki unijne są tak duże, że przy naszym polskim sposobie gospodarowania nimi znaczna część po prostu przepadnie. Najlepiej środki unijne wykorzystuje Kraków a nie Warszawa ale oni mogą! A NASZE TŚ

Mnie to przypomina jedno: sam nie mogę wykorzystać wszystkiego co dają do podziału to trudno... po co mam się dzielić z innymi; ważne że ja mam, ty nie musisz mieć bo niby po co ?? Nie ma jak polski styl myślenia :x:X:X

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#43 Post autor: Boguś » 12 kwie 2007, 17:21

Oby ta informacja stała się faktem
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4054312.html

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#44 Post autor: Peter » 12 kwie 2007, 18:26

To jest jedna z ważniejszych informacji na forum, tym bardziej że sam minister się pofatygował...
Mam nadzieję, że nie skończy się znowu na obietnicach.

Może zacytuję z gazeta.pl żeby to zostało :
Tramwaje Śląskie wreszcie na właściwym torze

Tomasz Głogowski

Sto procent akcji Tramwajów Śląskich trafi w najbliższym czasie do samorządów - obiecał w czwartek w Katowicach Wojciech Jasiński, minister skarbu.

To przełom, bo choć wniosek o przejęcie udziałów tego przedsiębiorstwa leży w Ministerstwie Skarbu Państwa od prawie pół roku, resort do tej pory nie mógł się zdecydować, co w tej sprawie zrobić. Pomógł dopiero list wysłany niedawno przez KZK GOP do samego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Gdy trafił do Kancelarii Premiera, na Śląsk osobiście pofatygował się Wojciech Jasiński, minister skarbu. W czwartek w Katowicach w Katowicach uspokajał prezydentów miast aglomeracji. - Sto procent akcji Tramwajów w ciągu dwóch, trzech tygodni trafi do samorządów - zapewniał minister Jasiński.

Do tej pory resort skarbu forsował pomysł, by przekazać gminom 85 proc. akcji, a resztę dać pracownikom. - Na szczęście udało się przekonać ministra, że to spowodowałoby spore zamieszanie i utrudniałoby zarządzanie firmą. W przypadku ewentualnej prywatyzacji Tramwajów pracownicy nie stracą, bo i tak dostaną akcje - wyjaśnia kulisy rozmów jeden z samorządowców.

Tramwaje Śląskie to jedyne przedsiębiorstwo komunikacyjne w Polsce, którego właścicielem jest Skarb Państwa. O tym, że kiepsko sobie z tym radzi, każdego dnia przekonują się tysiące pasażerów jeżdżących zdezelowanymi tramwajami (niektóre maszyny mają po 30 lat).

Akcje Tramwajów chce za darmo przejąć 12 miast, bo tylko będąc właścicielami spółki, będą mogły w nią inwestować. Czwartkowa deklaracja ministra Jasińskiego jest ważna także z innego powodu: we wrześniu minie termin składania wniosków o unijną dotację na rozwój komunikacji w 2008 roku. Jeżeli akcje Tramwajów w ciągu najbliższych tygodni nie trafią na Śląsk, nie ma najmniejszych szans, że zdążymy z przygotowaniem wniosków o pieniądze.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#45 Post autor: Peter » 12 kwie 2007, 22:03

Na stronie TVP K-ce napisano :
Tramwaje Śląskie - komunalizacja

W ciągu kilku najbliższych tygodni akcje Tramwajów śląskich mają trafić do organizatora komunikacji na Śląsku KZK GOP. Zapewnił o tym samorządowców przebywający w Katowicach minister Skarbu Wojciech Jasiński. Ślask otrzyma całe 100 procent akcji a nie 85 jak zapowiadało ministerstwo.

15 procent akcji mieli dostać pracownicy przedsiębiorstwa jak ma to miejsce w przypadku komercjalizacji. Na to nie zgadzały się samorządy, które twierdzą, że oddanie akcji gminom to komunalizacja i żądały stu procent akcji. Szef resortu dodał, że spór trwał tak długo ponieważ były w tej kwestii problemy prawne. Jak podkreślił nie miał żadnej intencji żeby Minister Skarbu dysponował jakąś częścią akcji. "Musiałem mieć pewność, że innych pieniędzy do tego nie będę musiał dopłacać" - powiedział Jasiński. Nie wiadomo kiedy akcje trafią bezpośrednio do gmin.

Przewodniczący KZK GOP Roman Urbańczyk cieszy się jednak z takiej decyzji. Teraz bowiem będzie można bez problemu korzystać z funduszy unijnych. A potrzeby Tramwajów są olbrzymie - podkreśla Urbańczyk - najpierw remont torowiska i zakupienie nowego taboru. Tramwaje śląskie jako jedyne w Polsce są własnością państwową a nie samorządową. Na ich modernizację potrzeba około miliarda złotych.

PR Katowice
Źródło :arrow: tvp.pl
*SDIP (U.N.O.)

JoHoNuS
Posty: 121
Rejestracja: 11 gru 2006, 10:26

#46 Post autor: JoHoNuS » 13 kwie 2007, 08:54

Może wreszcie coś ruszy. Jeżeli akcje trafiłyby do końca kwietnia lub na początku maja do gmin to jest duża szansa na złożenie wniosków o dotacje. Lecz po ostatnich rewelacjach a wcześniej kilkumiesięcznej próżni w eterze na temat akcji TŚ raczej byłbym ostrożny i z hurraoptymizmem bym się wstrzymał do czasu aż TŚ będą w posiadaniu miast.

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#47 Post autor: Boguś » 13 kwie 2007, 13:48

JoHoNuS pisze:Może wreszcie coś ruszy. Jeżeli akcje trafiłyby do końca kwietnia lub na początku maja do gmin to jest duża szansa na złożenie wniosków o dotacje. Lecz po ostatnich rewelacjach a wcześniej kilkumiesięcznej próżni w eterze na temat akcji TŚ raczej byłbym ostrożny i z hurraoptymizmem bym się wstrzymał do czasu aż TŚ będą w posiadaniu miast.
Tak się zastanawiam, czy poszczególne miasta nie mogły przygotować tych wniosków jeszcze przed wysłaniem prośby do Ministerswa Skarbu w sprawie akcji TŚ. Przynajmniej te kilka tygodni nie zostałyby zmarnowane.

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#48 Post autor: Peter » 30 kwie 2007, 08:52

Wychodzi na to, że powinni już niedługo oddać wreszcie te akcje. W końcu sporo czasu już upłynęło. Czy w tej Warszawie coś jednak robią ? :mruga:
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Sebastian22
Posty: 202
Rejestracja: 24 lis 2006, 13:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#49 Post autor: Sebastian22 » 30 kwie 2007, 18:17

Ciągle słychać "niedługo" "już wkrótce" heh szkoda gadać...wkońcu nam sie wozy rozlecą, infrastrukturę rozkradną i tyle będzie ...

rzelfix
Posty: 829
Rejestracja: 11 lis 2006, 23:18
Lokalizacja: GOP

#50 Post autor: rzelfix » 07 maja 2007, 20:35

Minął kolejny tydzień - ani widu, ani słuchu. Pozostało już chyba czekać tylko do końca tego miesiąca na przekazanie akcji. W przeciwnym razie... "Good bye my money, good bye my tram..."

Optymistycznie na to spojrzeć nie potrafię... :crazy:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości