Strona 1 z 1

Tramwaje w Chorzowie w okresie PRL

: 24 lut 2008, 22:26
autor: hanys76
Szperając po internecie , znalazłem kilka ciekawych historycznie zdjęc z Chorzowskich ulic. Zdjęcia zapewne pochodzą z lat 70 i 80tych , na jednym widac bramę kopalni Polska-rejon prezydent. To będzie Chorzów Stary, a skład to musi byc linia 12. Myślę, że nikt się nie pogniewa, jak te zdjęcia wkleję. Zdjęcia pochodzą ze stronki pasaz.Chorzów.

Re: Tramwaje w Chorzowie w okresie PRL.

: 24 lut 2008, 23:58
autor: ff
Pierwsze zdjęcie to oczywiście chorzowski rynek (zresztą drugie też). Ten zaokrąglony murek, dzielący chodnik od zieleni na Placu Hutników, był jeszcze nie tak dawno ;) Oj, przesiedziało się na nim trochę w licealnych czasach w oczekiwaniu na tramwaj :)

: 25 lut 2008, 20:31
autor: hanys76
Pod tym linikiem jest więcej fotek z Chorzowa.
http://www.pasaz.chorzow.pl/component/o ... 5/catid,7/

: 25 lut 2008, 20:43
autor: Peter
hanys76 pisze:Pod tym linikiem jest więcej fotek z Chorzowa.
Oglądałem to wczoraj. Zdjęcia są kapitalne. :P
Trochę ryzykowne jest wklejanie tych zdjęć na forum, ale autor i tak chyba nie jest znany.

: 25 lut 2008, 21:49
autor: hanys76
Peter pisze:
hanys76 pisze:Pod tym linikiem jest więcej fotek z Chorzowa.
Oglądałem to wczoraj. Zdjęcia są kapitalne. :P
Trochę ryzykowne jest wklejanie tych zdjęć na forum, ale autor i tak chyba nie jest znany.
Można zostawic sam link jakby coś. To sobie kto będzie chciał zobaczy wszystkie. Zresztą pod zdjęciami jest podpis, jakby ktoś miał zastrzeżenia, to mogę zdjęcia usunąc :)

: 11 mar 2009, 00:20
autor: ZYZOR
Nawiązując do tematu zamieszam fotki:

: 11 mar 2009, 13:21
autor: luki
ZYZOR pisze:ówczesna ul. Feliksa Dzierzyńskiego (dzis Katowicka) w poblizu dzisiejszej estakady...
Te kominy w tle to zapewne na terenie Huty Kościuszko. Kurde tutaj to się jednak zmieniło...
ZYZOR pisze:Obszar po prawej stronie od torów to najprawdopodobniej WPKiW (przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych).
Reczej na 100% ;) Jak nic granica Katowicko Chorzowska i trasa linii 6 :)

: 11 mar 2009, 15:44
autor: luksus
Nie mogę sobie wyobrazić, że kiedyś Chorzów był takim pięknym miastem. Na pierwszy rzut oka mało kto by powiedział, że to Chorzów. :shock:

: 11 mar 2009, 23:03
autor: ZYZOR
luksus pisze:Nie mogę sobie wyobrazić, że kiedyś Chorzów był takim pięknym miastem. Na pierwszy rzut oka mało kto by powiedział, że to Chorzów. :shock:
Własnie zanim przepruto rynek chorzowski tą ohydną estakadą w 1979r. zburzino wiele pięknych secesyjnych kamienic, a sam rynek prawie w całości wybetonowano, likwidując parkany :cry:
luki pisze:
ZYZOR pisze:ówczesna ul. Feliksa Dzierzyńskiego (dzis Katowicka) w poblizu dzisiejszej estakady...
Te kominy w tle to zapewne na terenie Huty Kościuszko. Kurde tutaj to się jednak zmieniło...
No włąsnie jeszcze 15 lat temu były wizytówka Chorzowa, obrazującą przyjezdnym jego przemysłową przeszłość, dopóki włodarzom tego miasta nie przyszła do głowy ich rozbiórka, więc już poprzednikom Kopla przyświecał podobny system myślenia :?
ZYZOR pisze:Obszar po prawej stronie od torów to najprawdopodobniej WPKiW (przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych). :mruga:
Reczej na 100% ;) Jak nic granica Katowicko Chorzowska i trasa linii 6 :)
Mnie jednak ciekawi kwestia, w którym miejscu to zdjęcie wykonano, ponieważ ksiązka z której skanowalem te zdjęcia pochodzi z 1962r, a jak wiadomo w 1968 roku doszło do zmiany granic między obiema gminami- dzisiejszy Górny "Tauzen" w rejonie ul. Ułańskiej to przecież były chorzowski Klimzowiec.
Ja bym optował, ze zdjęcie jest wykonane gdzies w okolicach "Żyrafy", biorąc pod uwage widoczne wzniesienie :DD:

: 11 mar 2009, 23:39
autor: luki
Jeśli wierzyć nachyleniu terenu widocznemu na zdjęciu, to jest to jakby na odcinku między ZOO a WPKiW-Wejściem Głównym. Wtedy jeszcze na pewno nie było tego zakrętu przy ZOO, ale zapewne jest to niedaleko za tym przystankiem. Przynajmniej ja tak to analizuję.

: 12 mar 2009, 00:05
autor: memphis
luki pisze:Jeśli wierzyć nachyleniu terenu widocznemu na zdjęciu, to jest to jakby na odcinku między ZOO a WPKiW-Wejściem Głównym. Wtedy jeszcze na pewno nie było tego zakrętu przy ZOO, ale zapewne jest to niedaleko za tym przystankiem. Przynajmniej ja tak to analizuję.
Ta idąca w prawo alejka to może być późniejsza droga do zoo. Wzniesienie też by pasowało, że zdjęcie jest zrobione z dzisiejszego skrzyżowania z wjazdem na Tysiąclecie.

: 12 mar 2009, 14:12
autor: adam86
ZYZOR pisze: No włąsnie jeszcze 15 lat temu były wizytówka Chorzowa, obrazującą przyjezdnym jego przemysłową przeszłość, dopóki włodarzom tego miasta nie przyszła do głowy ich rozbiórka, więc już poprzednikom Kopla przyświecał podobny system myślenia :?
Poprzednikiem Kopla to była partia, przecież on rządzi od 18 lat.

Re: Tramwaje w Chorzowie w okresie PRL

: 22 lis 2014, 22:24
autor: jdubowski
hanys76 pisze:Myślę, że nikt się nie pogniewa, jak te zdjęcia wkleję. Zdjęcia pochodzą ze stronki pasaz.Chorzów.
Co za wagon mamy na 3. zdjęciu? Oświetlenie gołymi żarówkami jak w budapesztańskim wagonie UV, z tyłu wozu jakaś niecodzienna zabudowa - może stanowisko konduktora?
Jakiś prototyp 13N dla Warszawy? A może ktoś wie, jak wyglądało wnętrze wagonu 15N?