Wagony "Chorzów"

Historia sieci tramwajowej Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kamil105Na
Posty: 189
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wagony "Chorzów"

#1 Post autor: Kamil105Na » 20 kwie 2011, 21:01

Mógłby ktoś podzielić się wiedzą i napisać na jakich liniach kursowały te wagony, kiedy je zezłomowano ? :) Szukałem o nich informacji na necie ale w końcu nic nie znalazłem, a dowiedziałem się o nich przypadkowo z tej strony: LINK
Jak na konstrukcję z czasów wojny to dość opływowe miał kształty :eye:
Pozdrawiam !!!
Tramwaje Elektryczne w Zagłębiu Dąbrowskiem Sp. Akc.

Awatar użytkownika
N
Posty: 191
Rejestracja: 14 lut 2010, 09:45
Lokalizacja: Bytom

#2 Post autor: N » 24 maja 2011, 16:19

Kamil105Na pisze:Mógłby ktoś podzielić się wiedzą i napisać na jakich liniach kursowały te wagony, kiedy je zezłomowano ? :) Szukałem o nich informacji na necie ale w końcu nic nie znalazłem, a dowiedziałem się o nich przypadkowo z tej strony: LINK
Jak na konstrukcję z czasów wojny to dość opływowe miał kształty :eye:
Wyprodukowano je w dwóch seriach w Warsztatach Przetwórczych Huty Królewskiej (czyli późniejszym Konstalu) - bardziej opływowe wagony Chorzów I o numerach 335, 336 i 337 w 1937r., bardziej "pudełkowate" (ale moim zdaniem ładniejsze ;-)) Chorzów II nosiły numery od 367 do 372 i powstały w latach 1938-1940.
W dokumentacji wszystkie były oznaczane jednym typem Chorzów, napędzały je po dwa silniki typu USL323a o mocy 45kW przy 760obr/min każdy, sterowanie jazdą i hamowaniem odbywało się przy pomocy nastawnika walcowego o (jak podaje Galus) "kosmicznym" oznaczeniu VNFB2.B7F spm8 - aparaturę dostarczyła firma AEG. Zapewniały wygodny przejazd 24 pasażerów na miejscach siedzących. ;-)
Wagony wycofano z ruchu w latach 1971-1972, żywota dokonały w będzińskiej zajezdni, stąd śmiało można założyć, że w latach 60. i początku 70. pojawiały się na wszystkich liniach przez nią obsługiwanych. Ocalały cztery pojazdy - dawne 336, 368, 370 i 371, które eksploatowano jeszcze jako gospodarcze. Jeden z nich, podtypu Chorzów II, pojawił się w filmie "Grzeszny żywot Franciszka Buły", gdzie grał doczepkę, ciągniętą przez wagon typu 4N (taki szczegół, że akcja rozgrywa się przed wojną... ;-)) w scenach kręconych na skrzyżowaniu trasy linii 19 z ulicą Węglową w Bytomiu: http://www.youtube.com/watch?v=d97qghIcXFE (od 8:54).
Parę fotek:
http://zabrze.net.pl/nadkanalem/gmjwilczek/foto/062.htm
http://zabrze.net.pl/nadkanalem/gmjwilczek/foto/007.htm
http://www.kroniki.xis.katowice.pl/mat/ ... 1965_7.jpg

Awatar użytkownika
Kamil105Na
Posty: 189
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#3 Post autor: Kamil105Na » 25 maja 2011, 21:32

Dzięki za odpowiedź :eye:
Pozdrawiam !!!
Tramwaje Elektryczne w Zagłębiu Dąbrowskiem Sp. Akc.

Awatar użytkownika
Penny
Posty: 9369
Rejestracja: 14 cze 2008, 20:27
Lokalizacja: Chorzów

#4 Post autor: Penny » 25 maja 2011, 22:15

Kamil105Na pisze:Dzięki za odpowiedź :eye:
Na N zawsze możesz liczyć - to pasjonat na maksa ;) Ja jutro się dołożę tutaj jeszcze jedną fotką tego wagonu. Stoi na któreś z zajezdni (w tle inny wagon z linii 21).

Awatar użytkownika
N
Posty: 191
Rejestracja: 14 lut 2010, 09:45
Lokalizacja: Bytom

#5 Post autor: N » 26 maja 2011, 21:48

Kamil105Na pisze:Dzięki za odpowiedź :eye:
Nie ma za co, cała przyjemność po mojej stronie. ;-)
Penny pisze:
Kamil105Na pisze:Dzięki za odpowiedź :eye:
Na N zawsze możesz liczyć - to pasjonat na maksa ;)
...z odpowiednią biblioteką raczej. ;-)
A poza wszystkim - nie będę udawał, że do czegoś mi się nie udało dotrzeć albo nie mam ochoty się tym podzielić - bardzo dobrze, że komuś chce się sięgać do tak odległej przeszłości w czasach gdy, mam wrażenie, że za szczyt historii robi wspomnienie Stopiątek z numerami od szablonu i dużymi kwadratami, a Kancioka na linii - jest porównywalne z opowieściami o Piaście kołodzieju. ;-)

Awatar użytkownika
Kamil105Na
Posty: 189
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#6 Post autor: Kamil105Na » 31 maja 2011, 21:34

N pisze:Bardzo dobrze, że komuś chce się sięgać do tak odległej przeszłości w czasach gdy, mam wrażenie, że za szczyt historii robi wspomnienie Stopiątek z numerami od szablonu i dużymi kwadratami, a Kancioka na linii - jest porównywalne z opowieściami o Piaście kołodzieju. ;-)
Bardzo mnie ciekawi historia naszych tramwajów. Poza tym lubię rysować różne wagony :-P
Pozdrawiam !!!
Tramwaje Elektryczne w Zagłębiu Dąbrowskiem Sp. Akc.

Awatar użytkownika
N
Posty: 191
Rejestracja: 14 lut 2010, 09:45
Lokalizacja: Bytom

#7 Post autor: N » 04 cze 2011, 16:11

Kamil105Na pisze:Bardzo mnie ciekawi historia naszych tramwajów. Poza tym lubię rysować różne wagony :-P
No to w razie jakby coś Cię nurtowało - pisz na priv, Fejsie czy innym GG. ;-)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości