Krakowskie Zajezdnie

Tu piszemy o zajezdniach poszczególnych zakładów komunikacji tramwajowej.
Wiadomość
Autor
rafalurbino18
Posty: 6216
Rejestracja: 09 paź 2007, 13:56
Lokalizacja: Zabrze

Krakowskie Zajezdnie

#1 Post autor: rafalurbino18 » 07 maja 2009, 07:06

Poniżej znajduje się artykuł dotyczący krakowskiej zabytkowej zajezdni przy ulicy Św. Wawrzyńca:
Zabytkowa zajezdnia wymaga pilnej odnowy

Adaptację zabytkowej zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca na obiekt biznesowo-usługowo-konferencyjny, a także utworzenie punktu widokowego na szczycie wieży kościoła Bożego Ciała planuje Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich, który jest właścicielem terenu.
- Jest prywatny inwestor zainteresowany odnowieniem zajezdni i zaadaptowaniem jej na obiekt związany z działalnością biznesowo-usługową. Trwają procedury związane z wydaniem 'wuzetki' dla inwestycji - informuje ks. Dariusz Kaczyński, przeor krakowskiego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.
Na razie miasto zmodernizowało ul. św. Wawrzyńca i obecnie wyróżnia się ona na Kazimierzu. Problemem jest jednak stan zabytkowej zajezdni z 1913 r. wraz z otoczeniem. Powstała ona dla potrzeb pierwszej w Krakowie linii tramwajów szerokotorowych. Front hali zdobi malowniczy szczyt z zegarem oprawionym w secesyjne zwieńczenie. Zabytkowy obiekt przez wiele lat służył jako gokartowy motodrom, na którym pierwsze kroki stawiał m.in. Robert Kubica. Obiekt został jednak zamknięty w 2007 r. ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Zakon nie miał funduszy na jego odnowienie. Rozpoczął więc poszukiwania inwestora.
W 2005 r. w PKZ 'Arkona' powstała koncepcja zagospodarowania hali na centrum handlowo-biurowe 'Stara Zajezdnia'. Nie znaleziono jednak inwestora, który zdecydowałby się na remont i adaptację zabytku w zamian za jego dzierżawę. Ten pomysł został przyjęty przez wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego. Wspomina, że ostatnio negatywnie zaopiniował natomiast inną koncepcję: - Zakłada on utworzenie hotelu w budynkach mieszkalnych należących do klasztoru, znajdujących się od strony ul. św. Józefa. Miałyby one być połączone podziemnym przejściem z halą zajezdni, którą chciano przystosować do celów konferencyjnych. Na takie rozwiązanie nie można pozwolić, zanim nie zostanie przeprowadzone pełne rozpoznanie historyczne i architektoniczne budynków oraz archeologiczne w strefie, w której byłyby prowadzone prace podziemne. Jan Janczykowski zaznacza również, że w najbliższym czasie można się spodziewać kontroli w zajezdni: - Ma zakończyć się nakazem wykonania prac zabezpieczających zabytku.
Zakon Kanoników Laterańskich nie ma na razie funduszy na przystosowanie wieży kościoła Bożego Ciała do udostępnienia jej turystom. - Kościelna wieża byłaby znakomitym punktem widokowym, z którego można byłoby podziwiać Kazimierz - przyznaje ks. Dariusz Kaczyński. Podkreśla jednak, że potrzeb związanych z kościołem jest dużo więcej i obecnie zakon planuje realizację najpilniejszych przedsięwzięć, m.in. remont przeciekającego dachu budynku zakonnego. Kościół Bożego Ciała jest również stopniowo odnawiany w miarę możliwości z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Źródło: Infotram.pl

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość