http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 82019.html
Hehe teraz będę mógł mówić, że 7-ka i 15-stka jeżdżą w moim mieście


Ciekawe czy złączenie wszystkich miast przyniosłoby jakieś zmiany na lepsze dla tramwajów...
Co myślicie o tym pomysle?
Źródło : www.gazeta.plRośnie Aglomeracja Śląska
Przemysław Jedlecki
Tarnowskie Góry i Mikołów, miasta do tej pory pomijane w dyskusji o utworzeniu Aglomeracji Śląskiej, wejdą w jej skład - ogłosił w środę Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski. Ostrzegł jednocześnie przed powierzaniem metropolii zbyt wielu zadań. - To może ją sparaliżować - przestrzegł
Wojewoda zorganizował w środę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego dyskusję o Aglomeracji Śląskiej. Jej uczestnicy byli zgodni, że powstanie metropolii to szansa dla mieszkańców regionu.
- Metropolia już istnieje, ale nie wykorzystuje jeszcze swojego potencjału, bo do tej pory nie było przepisów, które określą jej działanie - mówiła prof. Irena Lipowicz. Wtórował jej prof. Janusz Janeczek, rektor UŚ. - Martwi mnie, że już teraz dla dzieci z katowickich dzielnic organizuje się wycieczki do centrum miasta, bo nie stać ich na to, żeby codziennie tu bywać - mówił.
Ważne będzie też to, kto będzie rządził w przyszłości aglomeracją i jak jej szef będzie wybierany. Zdaniem prof. Ernesta Knosali z Wydziału Prawa i Administracji władze Aglomeracji Śląskiej powinny być wybierane w wyborach bezpośrednich. - Jest to zgodne z Europejską Kartą Samorządu Regionalnego - przypomniał.
Jednak wojewoda, który brał udział w pracach na projektem ustawy metropolitalnej, na razie to wykluczył. - Dyrektor aglomeracji powinien być wybierany w konkursie przez zgromadzenie związku, w którym zasiądą burmistrzowie i prezydenci. Kadencja dyrektora powinna być krótka, np. dwuletnia, a w zamian za to będzie go bardzo trudno odwołać - mówi.
Kompetencje szefa AŚ nie będą duże - stanie się jedynie wykonawcą woli zgromadzenia związku.
Pietrzykowski zdradził również, że w skład Aglomeracji Śląskiej wejdzie najwyżej 19 miast. Znajdą się w niej również Knurów, Czeladź, Będzin oraz Mikołów i Tarnowskie Góry. - To miejskie gminy, które mają gęste zaludnienie i spełniają kryteria przynależności do metropolii - tłumaczył.
Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, nie ukrywa zadowolenia z takiego obrotu rzeczy. - Po raz pierwszy zostaliśmy oficjalnie wymieni w tym gronie - mówi.
Pietrzykowski ostrzegł równocześnie przed przekazaniem AŚ zbyt wielu kompetencji. Metropolia nie powinna się zajmować gminnymi drogami, szkołami czy służbą zdrowia. - Setki drobnych problemów mogą tylko podciąć jej skrzydła - tłumaczy. Jego zdaniem AŚ powinna zająć się m.in. strategią rozwoju regionu, jego promocją, organizacją transportu i najważniejszymi drogami, takimi jak np. DTŚ.
Ciekawe co dokładnie oznacza ta organizacja transportu kolejowego. Bilety okresowe KZK ważne w pociągu Bytom - Gliwice?W dniu 4 kwietnia 2007 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona prawnym aspektom integracji miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej z udziałem naukowców oraz wojewody Tomasza Pietrzykowskiego. Ten ostatni zaprezentował wyniki prac zespołu powołanego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakończonych 20 marca br. Planowane jest powołanie ustawowego związku 17-19 miast, obligatoryjnie wykonującego zadania w następującym zakresie: wspólna strategia rozwoju, lokalny transport zbiorowy (razem z koleją), zarządzanie drogami istotnymi z punktu widzenia obszarów metropolitalnych, niektóre zadania z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej i zaopatrzenia w energię, wspólne przedsięwzięcia o znaczeniu ponadlokalnym, wspólna promocja, niektóre zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Oprócz nich byłyby wykonywane zadania fakultatywne. Organem ustawodawczym związku byłoby zgromadzenie składające się z prezydentów i burmistrzów, a liczba głosów byłaby proporcjonalna do liczby mieszkańców danego podmiotu. Organem wykonawczym byłby dyrektor regionalny, powoływany na dwuletnią kadencję. W skład związku mogłyby wejść tylko gminy miejskie, o gęstości zaludnienia co najmniej 400 osób na km kw. i co najmniej wysokim stopniu urbanizacji. Wystąpienie ze związku i wstępowanie nowych członków możliwe byłoby po 5- lub 8-letnim okresie karencji i obwarowane kilkoma warunkami, m.in. przeprowadzeniem referendum, uzyskaniem zgody zgromadzenia związku oraz MSWiA (sic!).
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość