Strona 1 z 1

Częstotliwości radiowe

: 30 gru 2012, 13:43
autor: Karkol
Witam wszystkich. Lubie tramwaje od dziecka, a od paru dni bawię się nasłuch rozmów miedzy motorniczymi, regulatorami i "kowalami". Mam kilka częstotliwości ale nie wiem czy wszystkie. Wiem też że jest to system trunkingowy (EDACS NARROW) i zwykłym skanerem słuchanie jest mało komfortowe ale póki co mi to starczy. Oto moje częstotliwości:
1)429.012.50
2)429.187.50
3)429.425.00
4)429.625.00
5)429.937.50
6)429.787.50
7)429.418.00
8)429.006.25

Czy każdy rejon (np. Bytom, Ruda, Chorzów) ma swoje oddzielne kanały? Jak są przypisywane? Bo czasem słyszę jak kontroler wzywa kogoś żeby przełączył się na inny kanał lub prosi innego motorniczego i przekazanie informacji.
Pozdrawiam wszystkich :mryellow:

Re: Częstotliwości radiowe

: 30 gru 2012, 14:28
autor: Penny
Karkol pisze:Czy każdy rejon (np. Bytom, Ruda, Chorzów) ma swoje oddzielne kanały? Jak są przypisywane? Bo czasem słyszę jak kontroler wzywa kogoś żeby przełączył się na inny kanał lub prosi innego motorniczego i przekazanie informacji.
Skoro...
Karkol pisze:Lubie tramwaje od dziecka
... to się dziwię, że nie wiesz :-) BTW, w Rudzie nie na rejonu.

: 30 gru 2012, 15:55
autor: Karkol
Pisząc "lubię" miałem na myśli podróżowanie nimi i obserwacja motorniczego podczas prowadzenia tramwaju. Nigdy wystarczająco się nie zgłębiałem jak widać chociaż pamiętam jak w starych 102N brzmiał rozrusznik, owinięty szmatą pręt który był nogą sterowany (całkiem po prawej stronie) i radyjko z zielonym napisem LIN_05 czy jakoś tak. A czy w Mysłowicach np. preferują inne kanały komunikacji niż w Chorzowie?
Pozdrawiam

: 30 gru 2012, 16:27
autor: pycio1400
Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić :)

Tramwaje podzielone są na 4 rejony:
Będzin (całe zagłębie + Mysłowicki odcinek linii 26)
Katowice (Katowice, Chorzów, Siemianowice + Mysłowicki odcinek 14)
Bytom (Bytom i nie wiem co jeszcze, chyba Świętochłowice, ale nie jestem pewien)
Gliwice (Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska)

Każdy z rejonów nadaje na swoim kanale.
Do tego dochodzą jeszcze kanały kowoli, sieciowców, dyspozytorów, kobuchów.
A więc częstotliwości, które podałeś, na pewno nie są wszystkimi częstotliwościami, na których nadawają TŚ.
Najlepiej być w posiadaniu radiotelefonu, którego używają TŚ. Ale musisz go odpowiednio zaprogramować, aby mieć dostęp do wszystkich kanałów, których używają TŚ.

BTW Jaki to jest model radiotelefonu, którego używają TŚ? I tego przenośnego i stacjonarnego.

: 30 gru 2012, 19:12
autor: Iwo
pycio1400 pisze:A więc częstotliwości, które podałeś, na pewno nie są wszystkimi częstotliwościami, na których nadawają TŚ.
Najlepiej być w posiadaniu radiotelefonu, którego używają TŚ. Ale musisz go odpowiednio zaprogramować, aby mieć dostęp do wszystkich kanałów, których używają TŚ.

BTW Jaki to jest model radiotelefonu, którego używają TŚ? I tego przenośnego i stacjonarnego.
Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych kanałów radiowych itp, są tylko grupy trunkingowe. Jak to działa, to prosze sobie znaleźć w necie informacje nt systemu trunkingowego EDACS. Użytkowane modele radiotelefonów to Ericsson M-RK przenośne i Orion jeśli chodzi bazowe i przewoźne. Uprzedzając kolejne pytania - oba modele sa niedosępne na polskim rynku dla zwykłego zjadacza chleba również na rynku wtórnym. Nikt Wam tutaj tego nie zaprogramuje, a każdą nielegalną próbę pracy w systemie wyłapujemy - to samo tyczy się skradzionych radiotelefonów. Reasumując pozostaje scaner. Odnośnie częstotliwości, podane są nie wszystkie i niektóre błednie. Więcej informacji niestety nie moge przekazać.

: 30 gru 2012, 19:54
autor: Karkol
Nikt Wam tutaj tego nie zaprogramuje, a każdą nielegalną próbę pracy w systemie wyłapujemy - to samo tyczy się skradzionych radiotelefonów

To jest zrozumiałe bo wprowadzałoby zamęt i jest (nadawanie) nielegalne. Są jednak na rynku dostępne inne modele odbiorników szerokopasmowych które pracują w tym systemie jednak trzeba wiedzieć jak zaprogramować. Osobiście słucham tylko gdy mam czas wolny, fajnie wiedzieć jak komunikacja wygląda "od kuchni", że zwrotnica nie przerabia, albo ktoś może jechać z Lipin do Pawełka. Pozdrawiam

: 30 gru 2012, 20:27
autor: pycio1400
Iwo, mnie nie chodziło o zaprogramowanie tych radiotelefonów, gdyż szczerze nie interesuje mnie, co tam sobie mówią w eterze :)

: 31 gru 2012, 05:12
autor: Iwo
Karkol pisze:To jest zrozumiałe bo wprowadzałoby zamęt i jest (nadawanie) nielegalne. Są jednak na rynku dostępne inne modele odbiorników szerokopasmowych które pracują w tym systemie jednak trzeba wiedzieć jak zaprogramować.
Odbiorników czyli scanerów. Nie ma żadnych modeli radiotelefonów poza produkowanymi przez dawny Ericsson, a obecnie Haris które umożliwiałyby pracę w systemie poza samym nasłuchem. Oczywiście, że trzeba wiedzieć jak zaprogramować - choćby sam szyk i numery grup.
Karkol pisze:Osobiście słucham tylko gdy mam czas wolny, fajnie wiedzieć jak komunikacja wygląda "od kuchni", że zwrotnica nie przerabia, albo ktoś może jechać z Lipin do Pawełka. Pozdrawiam
Słuchac możesz, ale nie wolno Ci rozpowszechniać informacji uzyskanych tą drogą. Poza tym za niedługo skończy się podsłuchiwanie systemu.

: 04 paź 2017, 08:33
autor: polaque
Jakby kogoś interesowało jest przetarg na modernizację łączności dyspozytorskiej i tak nawiasem mówiąc są tam podane dostępne częstotliwości TŚ które tak swoją drogą nie są tajemnicą widocznie skoro jak dostali pozwolenia to powinny one widnieć na liście na stronie UKE

Tutaj SIWZ http://www.tram-silesia.pl/www/wp-conte ... ienia6.pdf

: 14 gru 2017, 13:09
autor: Iwo
polaque pisze:Jakby kogoś interesowało jest przetarg na modernizację łączności dyspozytorskiej i tak nawiasem mówiąc są tam podane dostępne częstotliwości TŚ które tak swoją drogą nie są tajemnicą widocznie skoro jak dostali pozwolenia to powinny one widnieć na liście na stronie UKE

Tutaj SIWZ http://www.tram-silesia.pl/www/wp-conte ... ienia6.pdf
Częstotliwości są oczywiście jawne, ale do niczego ta wiedza już niedługo nikomu się nie przyda. Podsłuchanie rozmów poza sterczeniem pod kabiną motorniczego lub pod budą regulatora będzie niemożliwe.